Още при първото ни запознанство с Георги Манасиев през 2010 г. бяхме уверени, че му предстои вълнуващ професионален път в сферата на продуктовия дизайн. Пет години по-късно с неприкрита гордост заявяваме, че Odd Matter – студиото, което той и неговата приятелка Елс Волдек основават през 2013 г., представя едни от най-интересните и своеобразни подходи в съвременния дизайн сега.
Разговаряме с тях в студиото им в Амстердам, малко след завръщането на двойката от резиденция във вила Ноай, откъдето отнасят и специална награда за серията коркови съдове Floter. В това време вече стягат багаж за Лондон заради участие в груповата изложба Extra Ordinary (20.07 – 22.08.2015). Това е изключително високо признание за работата им, защото галерията се слави с критичния си подбор и е водещо място за референция, що се отнася до съвременен дизайн от творци в началото на своята кариера.
Как избрахте името на студиото си? Какво стои зад съчетанието на тези две думи?
Искахме името ни да описва две различни насоки. От една страна ODD за всичко, което е странно, неочаквано, незабелязано и т.н., и от друга – MATTER за материя, физическо и тактилно. ODD MATTER обобщава нещата, които ни вълнуват и привличат. До голяма степен съчетанието на двете думи сме и ние самите в професионален и в личен план.
Какво доведе до общата ви работа – кое ви привлече професионално един към друг?
Запознахме се в RCA (Кралския колеж за изкуства в Лондон), където и двамата завършихме специалност продуктов дизайн. До общата ни работа доведе, както привличането ни един към друг, така и различията между нас в начините ни на работа, интересите и способностите ни. Беше ни интересно да видим какво би се получило, ако сглобим всичко това в едно. Може би експеримент е добра дума за началото на работата ни заедно. Но беше и много естествено да заработим заедно.
Кой бе първият ви общ проект – разкажете ни малко повече за него и как го оценявате от дистанцията на времето?
Първият ни проект заедно беше Surrounded. Столове с направени на ръка въжета. Вдъхновението дойде след престой по резидентна програма в Амдабад, Индия и всичко, което ни направи впечатление, движейки се из улиците на стария град. Изключително богато на занaяти, знание и цвят място. Сред техниките, научени там, бе традиционното правене на гирлянди, което всъщност е доста сходно със занаята на правене на въжета на ръка. Така дойде и идеята да плетем въжета и да експериментираме с традиционните техники и местните цветове. Тези столове са опит да пресъздадем усещането за мястото. Няколко години след първите прототипи виждаме в проекта картичка от Индия на нас самите. И това ни радва.
Защо сте добър комплект?
Заради комуникацията, откровеността и доверието. Така успяваме да използваме и да насочим различните си качества и умения в една посока. А и тези качества са ни от полза в разпределението на работата, за да не правим всичко заедно, за да сме по-ефективни и в крайна сметка по-компетентни. Всеки се заема със сферата, в която се чувства добър и наистина знае какво прави и накъде отива. Всичко останало е интуиция и усет.
Къде ви намираме сега и с какво се занимавате в момента?
Съвсем скоро завършихме три нови проекта – Node, Floter и Deposit, изложени сега в Aram Gallery и Villa Noailles. Когато се върнем от Лондон, започваме работа с още корк за резиденция, която спечелихме от Villa Noailles.
Разкажете ни за тях.
Node – колекцията от осветителни тела – всъщност бе причината и ни подсигури място и представяне по време на десетото издание на международния фестивал за дизайн Design Parade, който се проведе във Villa Noailles (Йер, Франция). Идеята зад проекта бе да погледнем в самото значение на обекта. Какво е лампа? Искахме да опишем връзката между лампата като обект и светлината, заради която лампата съществува. Осветителното тяло е един вид медиум, чрез който достигаме до светлината. Искахме да направим тази връзка много интуитивна и физическа. Оттам идва и вдъхновението от електрическите схеми и техния език като цяло. С Node искахме да направим лампа, която е един вид схема на лампа, интуитивна и описваща функцията си.
Deposit е проект, който ни отведе до участие в групова изложба в лондонската галерия за дизайн Aram. Името на изложбата е Extra Ordinary и темата обединява идеите на различни дизайнери, които чрез работата си с обикновени материали, продукти или процеси постигат извънредни, нетипични и нови като подход резултати. С Deposit демонстрираме затворен цикъл на производство. Започва се с един обект. Когато този обект се превърне в ненужен или негоден за употреба, потребителят може да го върне, да си получи обратно част от парите (за материала) и този обект да бъде гранулиран и отлят отново в следващ предмет.
От една страна гледаме на думата депозит като дефиниция за нещо, което използваш и връщаш, като част от цикъл. А от друга, като дефиниция за природния феномен.
С всяко следващо гранулиране и преотливане на стария материал в нов, обектите и материалът се обогатяват. Опитваме се да развием начин, чрез който потреблението на предмети и тяхното рециклиране всъщност ги развиват до нова фаза от тяхното съществуване и употреба.
Кои са предимствата да си дизайнер сега? Недостатъците? Ако можехте да избирате някоя друга епоха, къде бихте отишли и защо?
Предимствата да си дизайнер сега са много. От социални медии, през интерфейс до инструменти за продукция и прототипи. Имаме изключителна палитра от инструменти, които ни дават възможности да сме много по-бързи и ефективни в разнообразни насоки. Може би не сме толкова добри и специализирани в определени умения, защото всичко е все по-лесно, но пък сме много по-продуктивни. Професията на дизайнера вече включва много неща, които дори нямат общо с това колко добър си като дизайнер. Съвсем естествена посока, в която инструментите и уменията ни се развиват.
Нямаме никаква представа обаче в коя епоха бихме искали да сме дизайнери. Сега е единственото, което знаем, и всичко останало е спекулация.
Какво искате да ви се случи в най-близко бъдеще?
Искаме да изложим Node и Deposit на повече места. Има още много хора, на които бихме искали да ги покажем и с които да работим. Разбира се, много искаме да продължим работата по тях и да направим повече обекти. Искаме да работим! И може би все пак да откъснем една седмица за плаж някъде по Черноморието.