Лондон
Newport Street Gallery
18 май – 16 октомври
Джеф Кунс е един от най-популярните и влиятелни съвременни артисти, познат най-вече като майстора на кича. В изложбата в Newport Street Gallery могат да бъдат видени повече от 30 негови картини и скулптори, създадени в периода 1974 – 2014 г. Както в останалите изложби на галерията и в тази всички експонати са от частна колекция – тази на друг известен съвременен артист – Деймиън Хърст. Много от тях никога не са били излагани във Великобритания. Хубав бонус е, че изложбата е безплатна. Докато сте в Лондон разгледайте и Yayoi Kusama: All the Etarnal Love I Have for the Pumpkins.
Ню Йорк
Unfinished: Thoughts of Left the Visible
Metropolitan Museum of Art, до 4 септември
Да намериш интересна изложба в една от много нюйоркски галерии и музеи е лесно. Ние предлагаме изложбата Unfinished: Thoughts of Left the Visible в Метрополитън. Тя представя 197 творби от Ренесанса до днес, разделени в две категории: произведения, които са останали незавършени, и такива, които на пръв поглед изглеждат незавършени по идея на автора. Изложбата изследва темата за работния процес и крайния резултат и отговаря на въпроса “Какво е имал предвид авторът?”
Ако все пак сте в Метрополитън, не пропускайте и изложбата Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology.
Мюнхен
Les approches Espace Louis Vuitton
4 март – 24 септември
Изложбата е посветена на работата на легендарната белгийка Чантал Акерман, която почина миналата година, и френската художничка Анет Месажер за Louis Vuitton.
Мелбърн
Gupta Subodh: an Everyday Divine
National Gallery of Victoria
13 май – октомври
Изложба на един от най-известните съвременни индийски артисти. Гупта е популярен с това, че в работата си използва предмети от ежедневието, поставени в конкретен контекст, което ги превръща в произведения на изкуството. Името на изложбата представя идеята, че всичко, което ни заобикаля, е пропито с божествена същност.
Флоренция
Kandinsky the From to Pollock. The Art of the Guggenheim Collections
Palazzo Strozzi
19 март – 24 юли
Флорентинската изложба показва повече от 100 творби на европейски и американски художници, създадени в периода 20-60-те години на миналия век, а идеята е да покаже връзката между двата континента. Там могат да се видят картини, скулптори, принтове и фотографии от колекциите на Соломон и Пеги Гугенхайм, изложени в Ню Йорк и Венеция, както и от колекциите на други известни музеи. Сред авторите се открояват Макс Ернст, Марсел Дюшан, Пабло Пикасо, Лусио Фонтана, Джаксън Полък, Марк Ротко, Рой Лихтенщайни други.
Атина
Ai Weiwei at the Museum of Cycladic Art
Museum of Cycladic Art
20 май – 30 октомври
Това е първият път, в който работата на Ай Вей Вей ще бъде показана в Гърция и идеална възможност да комбинирате модерно изкуство с лятната почивка. Може да видите както едни от най-известните творби на китайския артист, така и някои от най-новите му – през последните шест месеца Ай Вей Вей хвърли всичките си сили, за да привлече внимание върху бежанската криза. За целта той прекара много време в Гърция – първото място, където бежанците попадат на път към Европа. 10% от приходите от изложбата ще отидат за неправителствените организации Лекари без граници и гръцката METAdrasi, които помагат на бежанци в Гърция.
Работата на Ай Вей Вей това лято може да бъде видяна и във Виена – изложбата му отваря врати на 14 юли.
Амстердам
Banksy: Laugh Now
Warhol: Royal
9 април – 3 юли 4 септември
Museum of Contemporary Art (Moco),
9 април – 4 септември
Музеят Moco отвори врати едва тази пролет, но вече записа в историята си две големи изложби. Те са посветени на уличния артист Банкси и основната фигура в поп арт движението – Анди Уорхол, наричани от основателите на музея “рок звездите на модерното изкуство”.
Виена
Inspiration photography: From Makart to Klimt
Белведере
17 юни – 30 октомври
Изложбата в Белведере изследва взаимодействието между изкуството и фотографията: в началото художниците са гледали на новата технология като заплаха за професията им, но скоро след това са започнали да я използват като вдъхновение и средство. Изложбата представя нов поглед върху известни художници – като фотографи и колекционери на фотография.
Париж
The Douanier Rousseau. Archaic Candour.
Musée d’Orsay
22 март – 17 юли
Французинът Анри Русо е един от най-известните представители на примитивизма, посока в изкуството от края на XIX и XX век. Изложбата в музея d’Orsay се казва Douanier Rousseau (“Митничарят Русо”), защото в продължение на дълъг период от време основният поминък на Русо е била работата му в митниците. Изложбата изследва “наивността” на творчеството му. Според един от кураторите й най-очевидните “грешки” в творбите на художника са умишлени. В рамките на изложбата могат да се видят 40 картини на Русо, както и много съпътстващи материали, разкриващи контекста, в който те са били създадени.